Тантристкото решение на въпроса за неудовлетвореността

Тантристкото решение на този въпрос е изключително радикално. То представлява пълно преобразуване на обикновената ни представа. Това е основният момент в тантристкия подход. Същата енергия, която обикновено ни тласка от едно неудовлетворително положение в друго, се променя чрез алхимията на тантра в съвършено изживяване на блаженство и мъдрост. Практикуващият концентрира всепроникващия блясък на тази блажена мъдрост, така че той пресича подобно на лазерен лъч всички фалшиви отражения и прониква в самата същност на реалността.
Различните степени на объркване и конфликт, които в момента замъгляват съзнанието ни и пречат да изпитаме целостта на човешкия си потенциал, се изкореняват систематично от силата на тази блажена осъзнатост. Така енергията на желанието се управлява по начин, който вместо да увеличава нашата неудовлетвореност, както става обикновено, разрушава самата причина за тази неудовлетвореност: нашето основно невежество за природата на реалността.
В тибетската тантристка традиция преобразуването на енергията на желанието се илюстрира със следния пример. Съществуват насекоми, за които се твърди, че се раждат в дървото, т.е. техният жизнен цикъл започва с излюпването им дълбоко в ствола на дървото. После, докато растат, те се хранят с него, като изяждат това, от което са се родили. По подобен начин, чрез практикуване на тантриското преобразуване, желанието дава живот на проникновена мъдрост, която в замяна консумира всички негативности, замъгляващи съзнанието ни, включително и желанието, което я е родило.
Така ние можем да видим, че обикновената и просветлената функция на желанието са напълно противоположни една на друга. В тантра изпитването на блаженството, възникнало от желанието, разширява съзнанието и ние преодоляваме ограниченията си, докато удоволствието, възникнало от досега с желани обекти стеснява вниманието ни и води до ограничаващо пристрастяване към повече и по-приятни удоволствия. Отровени от приятните усещания, губим своето съзнание за цялост и потъваме в състояние на тъпота. Умът ни се свива около обекта и колкото повече се вкопчваме в него за повече и повече удоволствие, толкова повече се отдалечаваме от действителността. Може да се каже, че под магията на силното желание, потъваме в състояние на неосъзнатост. Когато се събудим от това притъпено, подобно на сън състояние, откриваме, че всяко удоволствие, което сме изпитали, е изчезнало и е останало единствено неудовлетворението, с което сме започнали.
Или с други думи може да се каже, че обикновено изпитването на удоволствие е мрак, причинен от невежеството ни. Въпреки че може да има някакво моментно вълнение, няма ясно внимание, няма светлина. Идеята на тантристката практика е да се обедини преживяването на удоволствие със светлината. Това обединение се представя нагледно, както споменах, с прегръдката на мъжкото и женското божество. Тя изобразява обединението на мъжката енергия на блаженството и женската енергия на проникващата, недвойствена мъдрост. Накрая и двете трябва да се обединят, за да изпитаме истинското осъществяване на най-дълбоката ни същност. И тъй като такова единение на блаженство с мъдрост липсва в настоящето, трябва да направим огромно усилие, за да развием това преживяване за цялост.
Забележка:
Тъй като навикът да изпадаме в състояние на притъпеност и объркване, когато се вкопчваме в някое удоволствие, е твърде силно вкоренен в нас, неуместно е да си представяме, че можем веднага да преобразуваме енергията на желанието в чиста и просторна яснота на съзнанието. Въпреки че тантра е най-бързият път към пълнотата на просветленото преживяване, ние трябва да напредваме на етапи в зависимост от способностите си, иначе ще поемем товар, който няма да бъдем достатъчно силни да носим. Рискуваме да свършим като онези бедни страни, които в опитите си да се модернизират се заемат твърде бързо с твърде много. Доста често несполучливият резултат е, че техният прост и сравнително уравновесен живот е хвърлен в безредие. Така, въпреки че тяхната бърза индустриализация е имала за цел да донесе полза, постигнатият резултат е още по-голямо брожение и неудовлетвореност от преди. По подобен начин, ако практикуването на тантристкото преобразуване не е съобразено с емоционалното ни състояние и умствените ни възможности – ако възнамеряваме да поемем и преобразуваме повече енергия отколкото можем – то ще ни отведе до състояние на още по-голямо объркване, отколкото това, в което сме в момента.