Шакямуни – основоположникът на Будизма

Ученията и практиките, познати като будистка тантра, могат да бъдат проследени 2500 години назад до времето на Буда Шакямуни. Историческият Буда – за да отличим Шакямуни от многото други пробудени същества преди и след него – е индийският принц Сидхарта, роден през VI век пр.н.е. Според традиционните източници той прекарал първите 29 години от живота си затворен в палатите на удоволствията построени за него от прекалено грижовния му баща цар Шудходана. Накрая, осъзнал за първи път болестта, старостта и смъртта, той избягал от царството на баща си и започнал своето търсене на начина за прекратяване на всяка болка и недоволство.
За шест години той се отдал на строг аскетизъм и себеотричане, като се опитвал да добие контрол над тялото и съзнанието си, само за да открие, че този краен подход е толкова погрешен, колкото и предишния му живот на чувствени удоволствия. Накрая, като поел средния път между отдаването на удоволствия и отричането и като избягвал всички други крайности, той успял да изкорени и най-неуловимите причинители на страдание и невежество от съзнанието си и да се превърне в напълно просветлен, пробуден човек: буда. През останалите 45 години от живота си той преподавал подхода на средния път към живота и духовното развитие под много и различни форми, всяка предназначена за темперамента и склонностите на различен тип човек.
Ученията на Буда – познати на санскрит като дхарма: това, което ни предпазва от болката и нейните причинители, съдържат хиляди различни методи за преодоляване на душевните и физически пречки по пътя към нашето щастие и благополучие и всички се вместват в двете категории сутра и тантра. Съществуват различия между тези две така наречени колесници, (яна), но основата обща за сутраяна и тантраяна е изначално чистата природа на съзнанието.